Конкурс журналістських розслідувань імені Героя Небесної Сотні Василя Сергієнка став одним з наймасштабніших у країні

18 вересня в інформаційній агенції “Укрінформ” відбулася прес-конференція, на якій оргкомітет та члени експертної ради конкурсу підбили підсумки збору робіт на здобуття журналістської премії імені Героя Небесної Сотні Василя Сергієнка. Також організатори оголосили шорт-лист фінальних робіт, які будуть оцінюватись авторитетною радою конкурсу. У прес-конференції взяли участь члени оргкомітету та експертної ради конкурсу: народні депутати України Микола Княжицький та Ігор Луценко, фундатор газети “Дзеркало тижня” Володимир Мостовий, співзасновник конкурсу, учасник АТО Олег Собченко, блогер, фіналіст конкурсу Сергій Чагаров, співзасновник, член оргкомітету конкурсу Олександр Аронець.

За словами Олександра Аронця, він був приємно здивований неочікуваною увагою розслідувачів до конкурсу: “На конкурс було подано безпрецедентну кількість розслідувань журналістів, блогерів та громадських активістів – загалом 282 матеріали.

Слід зауважити, що всі роботи подавались особисто авторами розслідувань. Подібного ажіотажу розслідувальна журналістика, схоже, ще не мала. Дуже приємно, що журналісти таким чином вшановують пам’ять їх колеги Василя Сергієнка, закатованого посіпаками місцевого князька. Найбільше, – 127 робіт, – було подано в номінацію “Найкраще розслідування в Інтернет-ЗМІ”. У номінацію “Розслідування громадськими активістами, блогерами” подали 79 надзвичайно цікавих розслідувань, у номінацію “Найкраще ТБ-розслідування” подали 58 матеріалів, та 18 робіт подали в номінацію “Найкраще розслідування у друкованому ЗМІ”.

Аронець підкреслив, що конкурс мав суспільний резонанс, і навіть на етапі збору інформації журналістами-учасниками було зупинено кілька корупційних дій.

Своєю чергою, Микола Княжицький застеріг журналістів від спокуси діяти під час розслідувань в інтересах певних осіб.

«Журналістське розслідування останнім часом стали модним трендом. На жаль, за ним часто ховаються корупція, упередженість, замовлення. Тим складніше працювати чесним порядним людям. Таким як Сергієнко, як багато авторів сьогоднішніх розслідувань. Важливо, щоб жанр не був скомпрометований і розвивався», – зазначив народний депутат.

За його словами, потрібно підтримати не лише київських журналістів, але й регіональних, які під час своєї професійної діяльності зазнають тиску і ризикують життям та здоров’ям. В якості прикладу Микола Княжицький навів нещодавнє побиття одного з фіналістів конкурсу – громадського активіста з Харкова Євгена Лісічкіна.

Про ризики, з якими зіштовхуються автори журналістських розслідувань, під час прес-конференції говорив і засновник газети «Дзеркало тижня» Володимир Мостовий. Він зазначив, що цей жанр потребує високого рівня журналістської майстерності, дотримання журналістських стандартів і таланту.

«Разом з тим, тут є певні ризики для авторів – і підкуп, і «зливання дези», і участь поза власною волею у зливі компромату, і міжкланових війнах. Легко можна потрапити в халепу, не розібравшись як слід. Переконаний, що цей конкурс сприятиме підвищенню усвідомлення журналістами їх відповідальності перед суспільством та країною за свою роботу», – заявив Мостовий.

Як зазначив народний депутат Ігор Луценко, конкурс імені Василя Сергієнка виходить за рамки суто журналістського проекту. За його словами, необхідно змусити владу довести до кінця розслідування вбивства Сергієнка, у організації якого звинувачують екс-регіонала, народного депутата Геннадія Бобова.

«Це контекст не лише журналістської теми, це контекст справедливості. І в цьому сенсі я не можу не говорити про кримінальну справу, пов’язану з убивством Василя Сергієнка. Всі знають, хто у цьому винен: місцевий магнат Бобов. Я не можу пригадати прецедентів покарання замовників таких вбивств. Тому якщо цю справу розслідують і покарають винних, у тому числі, і завдяки нашому конкурсу, то це буде велика перемога справедливості, а не лише досягнення свободи слова», – зазначив Луценко.

Про перебіг кримінальної справи по розслідуванню загибелі Василя Сергієнка розповів Олег Собченко. Він нагадав, що п’ятеро виконавців злочину на чолі з близьким другом та кумом Бобова Мельников перебувають під вартою.

«Попри тиск та загрози, черкаські активісти блокували спроби випустити Мельника з-під варти. Сподіваюся, що найближчим часом будуть чергові  кроки слідства, які приведуть нас до замовника цього вбивства. І справа Сергієнка буде продовжена багатьма активістами у Черкасах. Увага до цієї справи, її об’єктивне розслідування убезпечує інших журналістів від подібної розправи», – переконаний Собченко.

Організатори конкурсу зазначили, що матеріали на конкурс надійшли з кожної області. Одне з розслідувань також стосувалось анексованого окупантами Криму. Серед областей найбільше робіт дала Львівщина – 32 розслідування. 30 матеріалів надійшло з рідної Василю Сергієнку Черкащини, по 19 матеріалів – з Києва та Київщини і Миколаївщини, по 17 з Одещини та Кіровоградщини. 61 розслідування стосується всеукраїнської тематики.

Організатори оголосили шорт-лист фінальних робіт, які протягом наступного тижня буде оцінювати експертна рада. Вона складається з авторитетних журналістів та науковців: публіциста Віталія Портникова, телеведучої Соні Кошкіної, професорів Сергія Квіта, Микити Василенка та Валерія Іванова, зубрів журналістики Володимира Мостового та Наталії Лигачової, Юрія Бондара, Дмитра Лиховія, Михайла Шаманова, Ростислава Мартинюка та представників регіональних ЗМІ Тетяни Воронцової та Юрія Грицика. Нагородження переможців відбудеться на початку жовтня.