Біографія Василя Сергієнка

Василь Миколайович Сергієнко  – герой Небесної сотні

Василь Сергієнко народився 23 квітня 1956 року на Черкащині. У 1973 році закінчив Корсунь Шевченківську середню школу № 2, потім – журналістський факультет Київського державного університету імені Т.Г. Шевченка. Також здобув фах лікаря-ветеринара та соціолога.

Значну частину життя прожив у Запоріжжі. У 2009 року повернувся у Корсунь-Шевченківський. Працював у обласних газетах Запоріжжя та Черкащини, Києва, останнім часом працював у газеті “Надросся”. Мав наукові праці із соціології, збірки поезій. Готувався до захисту кандидатської дисертації із соціології, досліджуючи феномен місцевих еліт.

Окрім публіцистичної майстерності володів художньою римою та пензлем. Видав 2 поетичні збірки та написав плеяду картин.

Василь Сергієнко підтримував молодих спортсменів та сам відвідував тренування. Практикував йогу та вегетаріанство.

З 90-х років був членом Української республіканської партії, входив до складу Центральної Контрольно-ревізійної комісії партії. Був заступником голови Народної Ради Корсуньщини, очолював місцевий осередок УРП. В останні роки життя був прихильником Всеукраїнського об’єднання “Свобода”, тісно співпрацював та товаришував із корсунськими свободівцями.

Був активним учасником Революції гідності, неодноразово їздив на Майдан. Крім того, Василь був одним із організаторів та активним учасником Корсунського блокпосту, який був організований мешканцями міста для того, щоб не допустити до столиці підрозділи “Беркут” та “тітушок”. Коли патріоти міста, яких на той час зібралося більше півтисячі, почали перевірку автобусів з “тітушками”, було виявлено три заручники з різаними ранами, яких вони захопили на блокпосту Миронівки, та багато речових доказів причетності їх до розправ над учасниками Майдану, а саме: закривавлені щити, заточки, ножі, бити, світло-шумові гранати, рації тощо. Це дуже обурило учасників блокпосту. Були там і молоді особи, напевно, з інтернатів, і безхатьки, так звані “сторубльовки”, були і калібровані зеки в наколках.

У місті відбувалися народні віча, після яких проходила люстрація чиновників Януковича. Одним із організаторів цих заходів був Василь Сергієнко. На одному з таких віче Василь Сергієнко ініціював питання про позбавлення місцевого мажоритарника-регіонала, нардепа Геннадія Бобова звання Героя України. Також журналіст працював проти реваншу регіоналів у в галузі медіа, став автором циклу викривальних статей.

Обставини загибелі Героя

 4 квітня 2014 року Василь Сергієнко у домашній одежі вийшов у двір власного будинку у місті Корсунь-Шевченківському, щоб закрити хвіртку в огорожі. В цей час троє невідомих осіб напали на нього. Вони жорстоко побили Василя, а потім заштовхали в свій автомобіль та вивезли у невідомому напрямку. Тіло чоловіка знайшли хлопці з місцевої самооборони в обідню пору наступного дня за 15 кілометрів від міста у Виграївському лісі: вони відшукали місце, яке було схоже на свіжовикопану яму, прикидану сміттям. Спостерігались ознаки того, що яму викопали заздалегідь, оскільки свіжа мокра земля була перемішана із сухою. Очевидно, що зловмисники спланували та готувались до цього злочину.

Після прибуття черкаських криміналістів, почали розкопувати це місце. На дні ями лежало тіло Василя Сергієнка, яке вбивці вкинули туди обличчям донизу. На руках чоловіка були наручники, а саме тіло загиблого містило сліди страшних катувань: нелюди повністю розбили йому голову, перебили коліна, завдали численних ножових поранень в область нирок та в серце, а на завершення свого звірства злочинці перерізали йому шию спереду та з боку потилиці. У цій страшній могилі було дуже багато крові загиблого, що свідчило про те, що сюди чоловіка привезли ще живим, а добивали його вже тут на місці. Це було жахливе видовище – тіло закатованого чоловіка скоріш нагадувало якесь суцільне місиво, аніж тіло людини.

Оскільки, окрім іншої суспільно-громадської та професійної діяльності, Василь Сергієнко ще був заступником голови Народної Ради Корсуньщини, активісти місцевої самооборони не мали сумніву, що це звіряче вбивство було скоєно суто з політичних мотивів та було безпосередньо пов’язане з громадською діяльність чоловіка. Було очевидно, що такий страшний злочин вчинили з метою залякування інших активних громадян міста, щоб позбавити їх бажання надалі контролювати та чинити тиск на стару наскрізь корумповану владу.

Похований націоналіст у місті Корсунь-Шевченківський Черкаської області.

На місці загибелі журналіста встановлено пам’ятний хрест, а також меморіальну дошку на школі. У Запоріжжі на його честь перейменовано вулицю. Посмертно йому було присвоєно звання “Герой України” з удостоєнням ордена “Золота Зірка”.

Розслідування вбивства Героя

Пошуки вбивць тривали півтора роки.

Слідством були встановлені особи кілерів журналіста. Були затримані Володимир Воронков, Віктор Горбенко та Валентин Завражин. Щодо ще одного підозрюваного, Кирила Федорова, то слідчі зійшлися на думці, що його вже немає в живих.

Чоловіків затримали у Києві, коли вони їхали на тому ж автомобілі, яким викрадали Василя. Обшивку салону машини вони поміняли, але під нею експерти-криміналісти знайшли сліди крові вбитого. Напередодні викрадення підозрювані у вбивстві купили в одному зі столичних супермаркетів лопати й відра, аби закопати тілою. На слід убивць оперативників вивів обривок касового чека одного зі столичних супермаркетів. Переглядаючи відеозаписи камер спостереження магазину, правоохоронці помітили двох чоловіків, які купували відра й лопати.

Уже в квітні 2017 року в Києві був затриманий ще один чоловік, якого підозрюють у викрадені журналіста – Роман Недибалюк.

16 травня 2017 року в Києві було затримано підозрюваного в організації викрадення і вбивства журналіста Василя Сергієнка. За інформацією ЗМІ, затриманим є колишній начальник охорони депутата Геннадія Бобова Вадим Мельник. Раніше колеги Сергієнка пов’язували депутата Бобова з цим злочином.

17 травня Придніпровський районний суд Черкас обрав запобіжний захід Вадиму Мельнику у вигляді утримання під вартою строком на 60 днів без можливості внесення застави. 30 травня апеляційний суд змінив запобіжний захід на нічний домашній арешт з носінням електронного браслета. Відпустити Мельника повинні були відразу в залі суду. Однак активісти заблокували вихід підозрюваного з камери, і самих суддів у залі засідання. Після двох годин блокування в залу повернувся слідчий і оголосив нову підозру Мельнику – створення злочинної організації.

Адвокати підозрюваного намагалися оскаржити повторне затримання, проте суд визнав цю міру законною.

26 липня 2017 року колегія суддів  Соснівського суду міста Черкаси ухвалила рішення, яким об’єднала кримінальні провадження всіх звинувачених у організації викрадення й вбивства черкаського журналіста Василя Сергієнка. Тепер усіх п’ятьох підозрюваних у вбивстві судитимуть разом.